Mida kujutab endast epilepsia?

Koerte epilepsia on tülikas ja raske haigus, mida ei saa välja ravida. Epilepsia on enamasti pärilik ja seda esineb umbes 5%-l koertest (inimestest u 1%), kusjuures epilepsiat põhjustavale geneetilisele mutatsioonile on vastuvõtlikud kõik koeratõud. Ravimitega on võimalik sümptomeid osaliselt kontrolli all hoida, ehkki ravimitel on kõrvalmõjusid, mh suurenenud söömis-, joomis- ja urineerimisvajadus.

Epilepsia sümptomiteks on erineva raskusastmega teadvusekaotuse- ja krambihood. Nende hoogude tüübid võivad varieeruda mõnesekundilisest teadvusekaotusest lakkamatu hingematva krambini. Epilepsia tegelik põhjus on aga enamasti teadmata. Haiguse väljakujunemist mõjutavad nii keskkonnategurid kui ka pärilik eelsoodumus.

Epilepsia levimus kortel on osaliselt ebaselge, ent tänu Soome teadurile Hannes Lohile avastati 2005. aastal läbi viidud uuringus koertel esimene epilepsiageen. Selle uuringu tulemused viisid geeniuuringute alustamiseni Soomes.

Paljudele koeraomanikele on see tõbi tuttav: nimelt on epilepsia levimus koerte seas kümme korda suurem kui inimeste seas.

Kas toitumine võib epilepsiat mõjutada?

Ainevahetus põhineb toitainete tarbimisel ja omastamisel. See, kuidas ainevahetus toimib, sõltub toitainetest, mida koer oma toidust saab. Peale pärilikkuse soodustavad sündroomi kujunemist glükoosi metabolismi mõjutavad eluviisitegurid, nagu vähene liikumine ja liigne energiatarbimine (ülekaalulisus), ning mitmesugused sünteetilised lisaained nagu säilitus-, maitse- ja värvained.

On oluline, et koera menüüs oleks piisavalt rasva ja see oleks hea kvaliteediga. Toit peaks sisaldama:

  • Väga kvaliteetseid (st inimtoiduks sobivaid) valguallikaid
  • Kõrge kvaliteediga kana- ja kalarasva
  • Oomega-rasvhappeid (eriti rasvasest lõhest saadavaid DHA ja EPA rasvhappeid)
  • Suures koguses mikroelemente ja vitamiine (nende mõju ainevahetuses on väga suur)
  • Täisteravilju (riis, kaer, oder)
  • Puu- ja köögivilju looduslike vitamiinide allikatena (õun, porgand, herned jne)

Toit ei tohiks sisaldada mingeid ebamäärast päritolu valke ega rasvaallikaid ning peab olema lisanditevaba!

Rasvhapped

Rasvad moodustuvad rasvhapetest. On mitmeid erinevaid rasvhappeid, kuid nad kõik on sarnase struktuuriga. Koera organismi talitlus põhineb rasvhapetel ja rasvhappeid toodavad koerad saadavast toidust. Kui nende toit sisaldab väga vähe tooraineallikaid, pole asi sugugi hea. Seevastu koeral, kes saab rohkesti erinevaid tooraineid, on keha talitluseks paremad „ehitusmaterjalid“.

Oomega-rasvhappeid on kahte tüüpi: oomega-3 ja oomega -6-rasvhapped. Oomega-6-rasvhape on põletikku põhjustav, oomega-3 aga põletikuvastase toimega rasvhape – organism vajab mõlemaid.

Kui oomega-3 rasvhappeid on rakkudes rohkem kui oomega-6 rasvhappeid, on ka vähem põletikunähte, nagu nt sügelust ja valu. Mõjutades seda oomega-6 ja oomega-3 rasvhapete tasakaalu rakumembraanidega, saavutatakse tasakaal, mis vähendab põletikunähte. Seda tasakaalu, nagu eespool juba märgitud, mõjutatakse toidu kaudu.

Oomega-3-rasvhapetel on mõju ka koera karvkatte väljanägemisele. Ent tervikuna on tähtsaim roll põletiku kontrollimine, mitte ärahoidmine. Põletik on keha loomulik reaktsioon haiguste või vigastustega toimetulemiseks.

Keha reaktsiooni muutes saame aidata sügelemisega hädas allergilist koera. Aidates looma nahal reageerida kontrollitumalt, võime takistada sügeluse kontsentreerumist ja karvade kaotust, hoides ära allergilise reaktsiooni põhjustatud lakkumise. Enamikul diagnoositud allergiajuhtudest pole tegemist isegi allergiaga, vaid lihtsalt oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete puudujäägi või tasakaalustamatusega.

Oomega-3 ja oomega-6 tasakaal

Rasvhapete õige vahekorra saavutamiseks on kaks võimalust: kas otse koera valmistoidus või toidulisandite abil. Toidulisandite puhul on probleemiks oomega-6-rasvhapete hulk, kuna pole ju teada, millises koguses oomega-6-rasvhapet igapäevane toit sisaldab. Ja seepärast pole teada ka, kui palju oomega-3-rasvhapet on tasakaalu saavutamiseks vaja. Liiga vähe oomega-3 ei paista küll olevat probleem, kuid sügelemisega hädas koerale see leevendust ei paku.

Ei maksa unustada, et toitumise muutmise mõju või toidulisanditest saadud oomega-3 toime hakkavad avalduma aeglaselt. Kui koeral on äge põletik, tuleks kõigepealt ikka käia loomaarsti juures ja saada ravim põletiku peatamiseks. Tasakaalu saavutamine kuni naharakkudeni võib võtta aega kuni 6–8 nädalat. Ravimid ei taasta tasakaalu ja kui nimetatud tasakaalu saavutamist ei toetada, jätkub probleem pärast ravimi toime kadumist.

Enamikul juhtudel, kus probleemiks on olnud koera naha kihelus ja sellega kaasnevad sümptomid, polnud põhjuseks allergia, vaid toitainete puudus või tasakaalustamatus. Kui tasakaaluga on kõik korda saadud, sümptomid kaovad ja koer hakkab end paremini tundma. Siis pole enam tarvis ravimeid ega eridieete, enamasti piisab õige rasvhapete vahekorra säilitamiseks täisväärtuslikust Golden Eagle Holistic Health® koeratoidust.

Golden Eagle Holistic Health® toitude suur vitamiini- ja mineraalisisaldus ning neis sisalduvad mitmekesised toorained hoiavad koera naha heas seisukorras.

Golden Eagle Holistic Health® retseptid on välja töötatud spetsiaalselt koera igakülgse heaolu toetamiseks.

Helsingi Ülikooli epilepsiauuring 2023. aastal

Helsingi Ülikooli uurimisrühm DogRisk avaldas hiljuti oma epilepsiauuringute tulemused. Need näitavad oomega-3-rasvhapete tähtsust toitumises, eriti kutsikate puhul. Seepärast soovitavadki teadurid lisada kutsika menüüsse tema tervise toetamiseks rasvast kala ja/või kalaõli.

Kõikides Golden Eagle koeratoidusarjades on seda võetud arvesse juba aastaid ja seepärast on meie valmistatavates toitudes kõrge oomega-3-rasvhapete osakaal, sh ka kutsikatele mõeldud toitudes. Uuringute kohaselt vähendavad oomega-3-rasvhapped oluliselt kutsikate riski epilepsiahoogude tekkeks täiskasvanueas. Rasvainete õige osakaal toitumisel vähendab ka südame-veresoonkonna haiguste riski. 

Autor: O. Wuorimaa